משרד עורכי דין,  עורך דין

תביעות דיבה

לשון הרע היא פעולה של הצהרה כוזבת הנאמרת או נכתבת לצדדים שלישיים. זה יכול להיות פשע או עוולה. אם אתה נתון ללשון הרע, אתה יכול להגיש תביעה נגד מי שמסר את ההצהרה הכוזבת. ייתכן שתוכל גם לגבות נזקים בגין אובדן המוניטין כתוצאה מכך.

מהם הקריטריונים להגשת לשון הרע


תביעות לשון הרע הן פעולה משפטית שבה טוען התובע כי אדם אחר מסר הצהרה כוזבת אשר גרמה לפגיעה בשמו הטוב של התובע. הצהרות אלו יכולות לכלול הערות בעל פה, הערות בכתב או שניהם. לתביעת לשון הרע יכולות להיות השלכות ארוכות טווח על מעמדו החברתי, הנסיבות הכלכליות ובריאותו של הקורבן.

לעתים קרובות, תביעות לשון הרע מערבות אישי ציבור. עם זאת, אנשים פרטיים הם גם מטרות להצהרות כוזבות. על מנת להגיש תביעת לשון הרע, על התובע להוכיח כי הנתבע ידע שהאמירה שקרית או התעלם מהאמת בפזיזות.

בדרך כלל, תובע בתביעת לשון הרע תובע פיצויים כספיים. אך סכום הכסף שיינתן בתיק יהיה תלוי במספר גורמים, לרבות חומרת הפגיעה, משך הזמן בו נגרם הנזק וסוג הסעד המבוקש. ככלל, מותר לתובע לבקש פסק דין כספי, אך יכול לבקש גם סעד לא כספי, כגון הסרת התוכן הפוגעני מאתר הנתבעת.

בהתאם למדינה, תובע יכול גם לבקש ביטול לשון הרע, או לדרוש מהנתבע לשלם סכום כסף כדי לפצות את הנפגע בגין הפגיעה. במדינות מסוימות יש חוקים המקלים על התובע להגיש תביעת לשון הרע.

פיצויי לשון הרע


נזקי לשון הרע יכולים לכלול הפסדים כספיים ולא כספיים. אתה יכול להוכיח את הנזק שלך על ידי הצעת ראיות לתמיכה בטענתך. אלה יכולים לכלול הוכחה דוקומנטרית קשיחה, כגון דפי בנק וחשבוניות עמלות משפטיות, ועדויות של צדדים שלישיים.

בנוסף להפסדים כלכליים, אתה עלול לסבול גם ממצוקה רגשית. ניתן לתעד זאת על ידי אנשי מקצוע רפואיים המעידים על ההשפעות הפיזיות של לשון הרע. אתה יכול גם לפנות למטפל שיעזור לך להתמודד עם ההשפעות השליליות של הדיבה.

בין אם אתה תובע עסק או אדם פרטי, אתה יכול להיעזר בעורך דין מיומן כדי להבטיח שתקבל את הפיצוי המגיע לך. עורך דין טוב יכול לקבוע את הנזקים הכספיים שנגרמו לך ולהציע עצות כיצד להגן על המוניטין שלך.

שני הסוגים הנפוצים ביותר של נזקי לשון הרע הם נזקים ממשיים ונזקי מוניטין. מדובר בשני החזרים כספיים בגין הפסדים, אך קשה יותר לכמתם מאשר נזקים נומינליים.

אם אתה נסחט, אתה לא צריך לשלם את הכופר. עליך לשמור את כל המסמכים שיש לך כדי לגבות את תביעתך. עליך להתאים את הגדרות המדיה החברתית שלך כדי למנוע מעורבות נוספת. עליך גם להגדיר התראת Google כדי לתפוס פוסטים נוספים של השמצה. כמו כן, עליך לפנות לעורך דין שיעזור לך להגיש את תביעת לשון הרע.

הגנות בגין תביעת לשון הרע


לשון הרע כרוכה בפרסום הצהרות עובדתיות כוזבות או לא נכונות על מישהו. קיימות הגנות שונות לנאשמים בלשון הרע. עם זאת, לא כל המדינות מכירות בכל ההגנות. לכן, חשוב להבין את ההגנות שאתה עשוי להיות זכאי להן לפני הגשת תביעה.

החשוב ביותר מבין ההגנות הללו הוא האמת. אתה לא יכול לזכות בתיק לשון הרע עם הצהרה כוזבת. עם זאת, אתה יכול לזכות בתיק לשון הרע עם מידע אמיתי. לדוגמא, צרכן שאומר שהמוצר שלו עלול להיות מסוכן אינו נוהג בלשון הרע.

הגנת לשון הרע נוספת היא תקופת ההתיישנות. בחלק מהמדינות, חוק ההתיישנות מכתיב את מסגרת הזמן שלגביה יוכל התובע להגיש תביעה. אם התביעה מבוססת על הצהרה כוזבת שפורסמה לאחר המועד, ככל הנראה היא תתיישן.

הגנת השירות החוט חלה אם מידע פורסם על ידי מקור חדשותי מכובד. בנוסף להגנת שירות החוט הנ"ל, קיימות הגנות רבות נוספות העומדות לרשות נאשמים בלשון הרע. אלה כוללים את ההרשאות המוסמכות והמוחלטות. אלו הן הגנות מיוחדות שנחקקות על ידי חוקי המדינה והפדרליים.